perjantai 11. maaliskuuta 2022

Syötkö valmisruokia?

No niin, kohta sanon että älä syö, on kallista. 


Enpä sanokaan. Ei ole aina niin kallista kuitenkaan. Ja järki edellä. Tarjouskeitto yhdelle hengelle 1,59 euroa. Joskus kätevää. Maksalaatikko tarjouksesta omalla puolukkahillolla, 1,69 euroa, kaksi annosta. Kuka muuten viitsii ja miten usein itse tehdä maksalaatikkoa? 

Tulen aina siihen tulokseen, että leipä se on kallista. Niinpä leivon itse sämpylät. Käytin kaikki vanhat jauhot pois, innostuin kun tyhjensin kuivakaappia vanhentuneista. 

Leipä on ostettuna kallista ja kun sitä ostoleipää vahentää voi ostaa kerran viikossa jonkin eineksen, tai parikin kertaa.

Tässä jutussa on einesten tuunaamisesta. Tottahan niitä kannattaakin tuunata.

https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000008613045.html


Ei kommentteja:

Lähetä kommentti

Blogitekstisuositus

Turvaverkot pettävät

Monisairaana työttömänä elämästään kertoi Anu Kolmonen. Lue tästä ja katso tästä Lyhyesti, mistä on kysymys.. Kysymys on ihmeparantumisesta!...

Suosittuja postauksia